هارددیسک حافظه ای جانبی می باشد که برای ذخیره سازی اطلاعات در دراز مدت مورد استفاده قرار می گیرد.
نرم افزار EASEUS Partition Master ابزاری قدرتمند در زمینه مدیریت بر پارتیشن ها و فضای هارد دیسک می باشد. به کمک این نرم افزار شما کاربران سرزمین عجایب قادر خواهید بود تا با استفاده از ابزارهای موجود در برنامه هارد دیسک خود را پارتیشن بندی و میزان فضای آن را مدیریت نمایند.

 

در ابتدا که هارد را خریداری می نمایید Unallocated می باشد . این کلمه نشان می دهد که این مقدار از هارد برای استفاده در نظر گرفته نشده است.همچنین اگر شما یک پارتیشن را حذف نمایید به عنوان Unallocated در نظر گرفته می شود که باز هم می شود از آن پارتیشن ساخت .
 

توضیح در مورد نرم افزار
همونطور که در تصویر می بینید فضای Unallocated با یک عدد * نشان داده می شود. 

برای ایجاد یک پارتیشن از این فضا روی آن راست کلیک نمایید و Create Partition را برگزینید .در پنجره ی باز شده در قسمت Partition Label نام پارتیشن را تعیین نمایید.

زدن تیک Optimize for SSD هم برای یهینه سازی پارتیشن در هارد SSD می باشد .

همچنین برای تغییر سایز پارتیشن ایجاد شده می توانید انتهای نوار واقع در پایین پنجره را با موس به سمت چپ یا راست ببرید .


Unallocated Space Before : فضای تخصیص نیافته قبل از انجام تغییرات
Partition Size: حجم پارتیشن
Unallocated Space After: فضای تخصیص نیافته بعد از انجام عملیات

 

افزایش یا کاهش حجم یک پارتیشن
اگر فضای Unallocated در اختیار دارید می توانید حجم یک پارتیشن را به راحتی اضافه نمایید اما اگر چنین فضایی وجود ندارد بایستی از حجم یکی از پارتیشن ها کم کنید .

 

بدین منظور روی پارتیشنی که قصد کاهش حجمش را دارید راست کلیک کنید و Resize/Move Partition رو انتخاب کنید . پنجره ای مانند تصویر باز می شود که با استفاده از قسمت مشخص شده با نقطه چین از حجم درایو بکاهید . به قسمت Partition Size دقت کنید و به اندازه ای که قصد دارید به پارتیشن دیگر اضافه کنید از این پارتیشن کم کنید . 

همانطور که در تصویر زیرمی بینید فضای تخصیص نیافته ی جدیدی ایجاد شده است . 

حال روی پارتیشنی که قصد افزایش حجم را دراید راست کلیک کرده و مجدد بر روی Resize/Move Partition کلیک کنید . پنجره که باز شد تغییرات را انجام بدید و Ok نمایید . 

در مورد کاهش حجم هم نیاز به ایجاد فضای تخصیص نیافته نیست و با قسمت Resize/Move Partition این کار را انجام بدهید.

 

 

ادغام دو پارتیشن
گاهی اوقات به دلیل زیاد بودن تعداد درایو ها در My Computer نیاز به ادغام کردن چند درایو با هم می باشد .

اولین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که چه بلایی سر فایل های موجود در درایو ها می آید که باید بگویم هیچ اتفاقی رخ نمی دهد . در واقع همه ی فایل ها در درایوی که قصد دارید بقیه را با آن ادغام کنید قرار می گیرند .
بدین منظور از پنل سمت چپ گزینه ی Merge Partition را کلیک کنید و درپنجره ی باز شده تیک پارتیشن هایی را که قصد ادغام با یکدیگر را دارید بزنید . در قسمت Merge Selected Partitions to تعیین کنید پارتیشن ها در کدام یکی ادغام بشوند . فایل های سایر پارتیشن ها در مورد انتخابی قرار می گیرند .

 

 

 

تغییر نوع پارتیشن از Logical به Primary و بلعکس

بدین منظور روی پارتیشن مورد نظر راست کلیک نمایید . اگر پارتیشن مورد نظر از نوع Logical بود گزینه ی Convert to Primary موجود است و اگر Primary گزینه ی Convert to Logical موجود می باشد.

 

 

 

تغییر لیبل پارتیشن
بدین منظور روی پارتیشن راست کلیک کنید و Change Label را برگزینید تا پنجره ی زیر باز شود . در کادر نام جدید را وارد کنید و OK کنید تا تغییرات اعمال شود .

 

 

 

تغییر Letter درایو
بدین منظور روی پارتیشن راست کلیک کرده و Change Drive Letter را برگزینید و در پنجره ی جدید از بین موارد موجود Letter دلخواه را انتخاب کنید . توجه کنید اگر Letter مورد نظر وجود نداشت ممکن است به انحصار سایر درایو ها درآمده باشد که باید Letter آن ها را تغییر دهید .

 

 

 

مخفی کردن پارتیشن
این مورد برای مخفی کردن درایو در پنجره ی اکسپلورر بوده و دسترسی به آن سلب می شود . روی پارتیشن راست کلیک کنید Hide Partition را انتخاب و پیغام را OK نمایید.
برای بازگشت به حالت قبل نیز روی درایو مخفی شده راست کلیک کنید و Unhide Partition را برگزینید و پیغام را OK کنید .

 

فرمت کردن

بر روی پارتیشن راست کلیک کنید و  Format Partition را انتخاب کنید. سپس در Partition Label نام پارتیشن و File System نوع فایل سیستم که قرار است پس از فرمت کردن اعمال شود .

 

 

 

نابود کردن اطلاعات پارتیشن
این مورد نیز برای حذف محتوبات درایو بدون امکان ریکاوری در نظر گرفته شده است. روی درایو راست کلیک کنید و روی Wipe Partition کلیک کنید . در پنجره ی باز شده می توانید تعداد دفعات این عمل را تعیین کنید که هر چه بیشتر باشد درصد ریکاوری پایین تر می آید .

 

 

ذخیره ی تمامی تغییرات و پایان عملیات
دکمه هایی در گوشه ی پنجره وجود دارند که بسیار کاربردی می باشند :
Undo : بازگشت به عمل قبل
Redo : بازگشت به عمل بعد

دکمه ی Apply در این نرم افزار حکم تایید کلی را دارد و تا زمانی که روی آن کلیک نشود در واقع تغییری ایجاد نشده است . پس از انجام تغییرات در پارتیشن ها ، روی این دکمه کلیک کنید . پنجره ای به نمایش در می آید که تایید شما را می طلبد و زدن تیک نیز خاموش شدن سیستم پس از پایان پروسه ی پارتیشن بندی را به دنبال دارد.

پس از تایید دو نوع انجام عملیات وجود دارد .
یکی درمحیط ویندوز که چنین پنجره ای دارد : 

و دیگری پس از پایان پروسه.

دیگری در محیط بوت که برای انجام آن این پیغام به نمایش در می آید. 

Yes را کلیک کنید و پس از ری استارت تا حدودی بدین شکل خواهد بود :

 


 

 

حجم فایل : 36 مگابایت
» کپی رایت مطلب
سرزمین عجایب {برترین های وب}
کپی از مطالب سایت در صورت نوشتن منبع مجاز است
مشکلات خود را در انجمن مطرح نمایید