سرزمین عجایب

 در این مطلب خواهید آموخت که در صورت پاک شدن بوک مارک ها در دو مرورگر فایر فاکس و گوگل کروم چه کار کنید تا آنها ریستور شوند و دوباره به مرورگرتان برگردند.

 

بازیابی بوک مارک های حذف شده در کروم:

گوگل کروم به صورت مستقیم یک ابزار برای بازگشت بوک مارک ها نداره.ولی برای انجام این کار، هیچ تبی را نبندید و هیچ تبی هم باز نکنید. کروم به صورت خودکار همیشه یک بک آپ از بوک مارک های شما ذخیره می کند و هر بوک مارک تازه ای که پیوند کنید به آن افزوده می شود.

به آدرس زیر بروید:

C:Users/NAME/AppData/Local/Google/Chrome/User Data/Default

در آن فولدر شما دو فایل می بینید: Bookmarks و Bookmarks.bak که همان ذخیره بوک مارک بک آپ های آخرین ورود شما به جستجوگر می باشد.

 برای بازگشت بک آپ،همه ی پنجره های مربوط به کروم را ببندید و همراه آن،فایل Bookmarks را پاک کنید و نام Bookmarks.bak را به Bookmarks تغییر بدهید.

پس از اجرای مجدد کروم، بوک مارک های شما به جای خودشون بر می گردند.

 

بازیابی بوک مارک های حذف شده در فایرفاکس:

اگر تنها شما یک فولدر یا بوک مارک را به تازگی پاک کرده اید، با زدن کلید ترکیبی Ctrl+Z و یا استفاده از کلید Undo آن بوک مارک را بازگردانید.

 اگر می خواهید از بسته بازگشت فایرفاکس استفاده کنید، و برای نمونه مجموعه ای از بوک مارک ها را چند روز پیش پاک کرده اید، بر روی دکمه  Import and Backup کلیک کنید و در گزینه ریستور، تاریخ مورد نظرتان را برای بازگشت انتخاب کنید. 

از پرسش امنیتی با Ok عبور کنید. توجه کنید که پس از بازگشت تمامی بوک مارک هائی که از آن روز تا هم اکنون ذخیره کرده اید را از دست خواهید داد.

برای اینکه بوک مارک های تازه ی شما از دست نروند، در همان دکمه Import and Backup و گزینه Export Bookmarks کلیک کنید و یک بک آپ از بوک مارک های تازه تان دریافت کنید.

پس از ریستور می توانید با دادن آدرس آن فایل در گزینه Import Bookmarks دوباره بوک مارک های تازه را هم اضافه کنید.